History for 2011 Nov 26th
Results | Video | News | Photos | Blogs |
---|
Invited groups |
2011NXN SOUTHEAST INFO MEET DATE & LOCATION STATES INCLUDED Registration closed 2011 Results - NXN Southeast Regional
Published by
NXN Southeast Regional Website MEET DATE & LOCATION STATES INCLUDED Boy's 5000 Meter Run Championship Final
Place Athlete Name Yr Affiliation Time Pts 1 Mile 2 Mile
1 Elliot Clemente 12 Miami Magis-FL 14:58.5 1 4:39.6 (1) 9:49.8 (1)
2 Adam Visokay 12 Albemarle 5 Guys and Girl 15:10.0 2 4:49.2 (4) 10:00.6 (5)
3 Sam Roberson 12 Capital Distance Club 15:14.9 3 4:51.6 (8) 10:00.6 (4)
4 Mike Crozier 12 DC XC Club-DC 15:16.5 4 4:49.2 (6) 10:00.6 (3)
5 Matthew Schwartzer 12 UNA-VA-VIRGINI-SCHWARTZER 15:20.0 4:54.6 (17) 10:09.0 (7)
6 Sam Parsons 12 Wilmington XC-DE 15:28.1 5 4:48.6 (2) 10:00.6 (2)
7 Daniel Peters 12 Unattached 15:29.9 5:03.6 (57) 10:16.2 (15)
8 Braden Bruning 12 Linganore XC Club-MD 15:30.4 6 4:53.4 (13) 10:14.4 (13)
9 Ryan Gousse 12 Moose Cru-FL 15:31.0 7 4:55.2 (22) 10:09.0 (6)
10 Avery Lopez 13 Miami Magis-FL 15:32.9 8 4:54.6 (20) 10:15.6 (14)
11 Morgan Malanoski 12 Snellville XC Club-GA 15:34.4 9 4:54.6 (18) 10:13.8 (12)
12 Sage Kosiorek 12 UNA-SC-BOILING_S-KOSIOREK 15:35.6 4:52.2 (9) 10:09.6 (8)
13 Nathan Thomas 12 Brentwood XC Club-TN 15:39.3 10 5:07.8 (84) 10:21.6 (26)
14 Patrick Duboyce 13 Linganore XC Club-MD 15:40.0 11 4:54.0 (14) 10:16.8 (18)
15 Nick Link 13 Blacksburg XC Club-VA 15:40.8 12 4:58.2 (33) 10:16.2 (17)
16 Stephen Garrett 15 Wilmington XC-DE 15:41.9 13 4:49.8 (7) 10:12.6 (11)
17 Conner Sheryak 13 St. Xavier XC Club-KY 15:42.3 14 4:59.4 (38) 10:18.0 (22)
18 William Conway 12 Potomac RC-MD 15:42.7 15 5:04.8 (64) 10:25.8 (35)
19 Alec Thomas 12 Brentwood XC Club-TN 15:46.0 16 5:07.8 (88) 10:25.8 (37)
20 Bakri Abushouk 13 UNA-NC-CARY-DOTSON 15:47.1 4:52.2 (10) 10:12.6 (10)
21 Steven Phillips 12 Diocese of Raleigh XC Clu 15:48.5 17 4:53.4 (12) 10:16.2 (16)
22 Matthew McKenna 12 Ramsey Farm Team-DE 15:48.7 18 4:55.8 (23) 10:17.4 (19)
23 Alex Giacco 13 Wilmington XC-DE 15:49.2 19 4:55.8 (24) 10:17.4 (20)
24 Aaron Templeton 14 Hardin Valley X Club-TN 15:49.2 20 4:57.6 (28) 10:22.2 (27)
25 Tony Morales 14 CrossOver Athletics-SC 15:49.7 21 5:13.8 (119) 10:33.0 (54)
26 Ryan Thomas 14 Albemarle 5 Guys and Girl 15:50.0 22 5:03.6 (58) 10:28.8 (41)
27 Fabian Tomas 14 Miami Magis-FL 15:50.0 23 4:57.6 (27) 10:21.0 (25)
28 Zack Langston 14 CrossOver Athletics-SC 15:51.7 24 5:19.2 (160) 10:35.4 (58)
29 Michael Magoulas 14 Miami Magis-FL 15:52.1 25 4:54.6 (21) 10:18.0 (21)
30 Blake White 13 CrossOver Athletics-SC 15:53.1 26 5:20.4 (172) 10:37.2 (66)
31 Michael Wegner 15 Loyola Blakefield XC Club 15:54.2 27 4:59.4 (39) 10:24.0 (30)
32 Ben Deal 12 Albemarle 5 Guys and Girl 15:54.5 28 5:04.2 (63) 10:31.2 (47)
33 Jack Riely 12 Good Counsel XC Club-MD 15:54.7 29 4:58.8 (37) 10:24.0 (31)
34 Will Templeton 12 Hardin Valley X Club-TN 15:56.0 30 5:13.2 (116) 10:31.8 (50)
35 Francisco Tejidor 12 Miami Magis-FL 15:56.1 31 4:52.8 (11) 10:18.0 (23)
36 Weston Carvalho 13 UNA-MD-WESTMINST-CARVALHO 15:56.4 5:12.6 (110) 10:31.2 (48)
37 Paul Stuart 12 Brentwood XC Club-TN 15:58.0 32 5:00.0 (43) 10:22.8 (28)
38 Bryan Fitzsimmons 13 Pilot Flying J-TN 15:59.0 33 5:18.6 (155) 10:46.2 (95)
39 Joey Castagnaro 12 Wickham Road Runners-FL 15:59.6 34 4:49.2 (5) 10:23.4 (29)
40 Josh Ellis 12 Bethesda XC-MD 15:59.6 35 4:59.4 (40) 10:24.6 (32)
41 Taylor Caldwell 14 Brentwood XC Club-TN 16:01.0 36 5:09.6 (96) 10:33.6 (56)
42 Greg Bohmke 12 Stafford XC Club-VA 16:01.0 37 4:58.8 (36) 10:31.2 (49)
43 Evan Hardy 12 Williamsport XC Club-MD 16:01.9 4:57.6 (30) 10:25.2 (34)
44 Guy Shelby 12 Trinity Episcopal XC Club 16:02.5 38 5:06.0 (70) 10:27.0 (38)
45 Will Meadows 12 UNA-MD-BALTIMORE-MEADOWS 16:02.5 5:00.6 (46) 10:30.6 (45)
46 Collin Crilly 14 Good Counsel XC Club-MD 16:03.3 39 5:07.2 (78) 10:32.4 (53)
47 Matthew McClintock 13 Snellville XC Club-GA 16:03.4 40 5:09.6 (95) 10:36.6 (62)
48 Scott Sheehan 12 Bethesda XC-MD 16:04.3 41 4:58.8 (35) 10:25.8 (36)
49 Ian MacLeod 13 Stafford XC Club-VA 16:04.7 42 4:58.8 (34) 10:31.2 (46)
50 Hassan Omar 12 Frederick XC Club-MD 16:05.1 4:54.6 (16) 10:20.4 (24)
51 Gabriel Gomez 12 Snellville XC Club-GA 16:05.8 43 5:07.8 (87) 10:30.0 (42)
52 Nick Reader 13 St. Xavier XC Club-KY 16:06.3 44 5:15.0 (130) 10:38.4 (67)
53 Kevin Corbusier 12 Loyola Blakefield XC Club 16:07.4 45 4:57.0 (26) 10:25.2 (33)
54 Aaron Thomas 14 Brentwood XC Club-TN 16:08.6 46 5:09.6 (97) 10:36.6 (59)
55 Zachary Hopkins 12 UNA-MD-WESTMINSTE-HOPKINS 16:09.8 5:11.4 (106) 10:34.2 (57)
56 Tristan Kattenberg 13 Wickham Road Runners-FL 16:09.9 47 5:03.0 (54) 10:33.0 (55)
57 Sam Lewis 13 St. Xavier XC Club-KY 16:12.3 48 5:04.8 (65)
58 Sam Klockenkemper 13 UNA-TN-NASH-KLOCKENKEMPER 16:13.0 5:07.8 (83) 10:32.4 (52)
59 Reider Strehler 13 Trinity Episcopal XC Club 16:13.3 49 5:09.0 (93) 10:40.8 (79)
60 Arman Rehmann 13 Norcross PHD RC-GA 16:13.9 50 5:08.4 (89) 10:36.6 (64)
61 Zachary Weinstein 12 Potomac RC-MD 16:14.2 51 5:06.6 (74) 10:39.0 (71)
62 William Roberson 14 Capital Distance Club 16:14.4 52 5:06.0 (72) 10:30.0 (43)
63 Daniel Moore 12 Wickham Road Runners-FL 16:14.4 53 4:48.6 (3) 10:10.2 (9)
64 Sean Helmke 12 Kellam XC Club-VA 16:14.7 4:57.6 (29) 10:27.6 (40)
65 Nick Delguercio 13 Norcross PHD RC-GA 16:15.0 54 5:04.2 (62) 10:36.6 (61)
66 Matt Barudin 12 Snellville XC Club-GA 16:18.7 55 5:07.2 (77) 10:39.6 (72)
67 Ben Freed 14 Frederick XC Club-MD 16:19.1 5:14.4 (126) 10:48.6 (101)
68 Kisean Smith 12 Unattached 16:19.1 5:07.2 (80) 10:45.0 (92)
69 Chris Steenkamer 12 Unattached 16:19.4 5:07.8 (86) 10:42.6 (83)
70 Daniel Linares 13 Hellions-FL 16:20.6 56 5:02.4 (51) 10:40.8 (78)
71 Kenny Castro 14 Hellions-FL 16:21.0 57 4:57.6 (32) 10:39.6 (73)
72 Nathan Staub 12 Capital Distance Club 16:21.1 58 5:07.2 (76) 10:39.0 (70)
72 Payton Ballard 13 Magic City Slolrusses-AL 16:21.1 59 5:00.0 (42) 10:31.8 (51)
74 Nick Tyrey 13 Diocese of Raleigh XC Clu 16:21.9 60 5:02.4 (48) 10:38.4 (69)
75 James Sauro 12 Bethesda XC-MD 16:23.1 61 5:06.6 (73) 10:40.2 (75)
76 Austin Hayslette 12 Frederick County RC-MD 16:23.4 4:54.0 (15) 10:30.0 (44)
77 Sean Willard 13 Midlothian TC-VA 16:23.6 62 4:57.6 (31) 10:27.0 (39)
78 Jack Miller 12 Magic City Slolrusses-AL 16:24.4 63 5:00.6 (44) 10:38.4 (68)
79 David Fitzgerald 15 Potomac RC-MD 16:25.0 64 5:05.4 (67) 10:43.2 (87)
80 Noah Combs 15 Blacksburg XC Club-VA 16:25.1 65 5:18.0 (150) 10:53.4 (115)
81 Michael Fitzgerald 12 Good Counsel XC Club-MD 16:25.7 66 5:12.0 (109) 10:43.8 (88)
82 Allen Meringolo 12 Good Counsel XC Club-MD 16:25.8 67 5:07.8 (81) 10:42.0 (82)
83 Jon Luckin 13 Hereford RC-MD 16:26.2 68 5:16.2 (138) 10:47.4 (97)
84 Joseph Buda 12 Unattached 16:26.5 5:19.2 (162) 10:52.8 (112)
85 Brandon Hinton 12 Stafford XC Club-VA 16:27.0 69 5:09.6 (98) 10:49.8 (103)
86 Diego Rojo 13 Miami Magis-FL 16:27.4 70 5:06.6 (75) 10:51.6 (108)
87 Manny Garcia 12 Hellions-FL 16:27.7 71 4:54.6 (19) 10:36.6 (63)
88 Alex Brown 13 Wickham Road Runners-FL 16:28.1 72 5:03.6 (59) 10:40.8 (77)
89 James Duncan 13 Bethesda XC-MD 16:29.0 73 5:12.6 (112) 10:52.2 (110)
90 Thomas Connelly 14 UNA-DE-GREENVILL-CONNELLY 16:29.3 5:05.4 (69) 10:43.2 (85)
91 Ryan Peterson 12 Midlothian TC-VA 16:29.4 74 5:13.8 (123) 10:46.2 (94)
92 Asher Smith-Rose 14 Capital Distance Club 16:29.6 75 5:07.8 (82) 10:43.2 (86)
93 Skyler Winchester 12 Pilot Flying J-TN 16:29.9 76 5:13.2 (118) 10:46.2 (96)
94 Mark Johnson 13 St. Xavier XC Club-KY 16:30.0 77 5:20.4 (174) 10:51.6 (107)
95 Julian Rivera 13 Hereford RC-MD 16:30.2 78 5:17.4 (143) 10:47.4 (99)
96 Drew Vander Wood 12 Snellville XC Club-GA 16:30.9 79 5:07.2 (79) 10:44.4 (91)
97 Chris Springer 12 Albemarle 5 Guys and Girl 16:31.2 80 5:03.6 (61) 10:41.4 (80)
98 Scott Davis 12 Ramsey Farm Team-DE 16:31.3 81 5:03.0 (53) 10:47.4 (98)
99 Sam Goldberg 12 Moose Cru-FL 16:31.6 82 5:22.2 (187) 10:53.4 (116)
100 Sam Todd 13 Norcross PHD RC-GA 16:31.9 83 5:04.8 (66) 10:40.2 (74)
101 Nathan Thompson 12 DC XC Club-DC 16:32.3 84 5:09.0 (92) 10:42.6 (84)
102 Daniel Salas 13 Moose Cru-FL 16:33.2 85 5:09.0 (91) 10:52.2 (109)
103 Sam Miner 13 UNA-NC-CHAPEL_HILL-MINER 16:33.6 4:59.4 (41) 10:40.8 (76)
104 Robert Keim 13 MuDRunners RC-MD 16:34.0 86 5:18.6 (159) 10:55.2 (120)
105 Jimmy Kazunas 12 Good Counsel XC Club-MD 16:35.5 87 5:12.6 (114) 10:55.2 (123)
106 Zach Beavin 12 St. Xavier XC Club-KY 16:35.7 88 5:03.0 (56) 10:36.6 (60)
107 Michael Spak 14 Bethesda XC-MD 16:35.8 89 5:21.0 (175) 11:00.0 (141)
108 Thomas Griffith 12 The Force-DE 16:36.0 90 5:18.6 (153) 10:56.4 (128)
109 Nick Adams 12 UNA-MD-BETHESDA-ADAMS 16:36.5 5:19.8 (167) 10:54.0 (118)
110 Max Mudd 14 St. Xavier XC Club-KY 16:37.1 91 5:22.8 (191) 10:56.4 (129)
111 Jack Monaghan 12 Magic City Slolrusses-AL 16:37.5 92 5:03.0 (55) 10:49.8 (102)
112 Patrick Hally 14 Ramsey Farm Team-DE 16:38.4 93 5:10.8 (103) 10:56.4 (131)
113 Neil Rasband 12 Linganore XC Club-MD 16:38.7 94 5:20.4 (171) 10:56.4 (130)
114 Alexander Isaac 14 Miami Magis-FL 16:38.7 95 5:16.2 (135) 10:55.2 (119)
115 Chapin Baxter 12 Stafford XC Club-VA 16:38.7 96 5:11.4 (105) 10:52.8 (111)
116 Stephen Spidell 13 Hardin Valley X Club-TN 16:39.3 97 5:24.0 (202) 11:06.0 (164)
117 Jose Zavala 12 UNA-DE-NEWARK-LEE 16:39.5 5:15.0 (128) 10:59.4 (140)
118 Logan Jones 12 UNA-MD-FREDERICK-JONES 16:39.6 5:01.8 (47) 10:41.4 (81)
119 Sushen Thiyagarajan 12 Potomac RC-MD 16:40.4 98 5:09.6 (94) 10:49.8 (104)
120 Vincent Stephen 12 St. Xavier XC Club-KY 16:42.9 99 5:22.8 (189) 10:55.8 (127)
121 Patrick Wolf 12 Diocese of Raleigh XC Clu 16:43.5 100 5:07.8 (85) 10:54.0 (117)
122 RYAN HUMBLE 12 Walton Raiders-GA 16:45.0 101 5:24.0 (200) 10:55.8 (124)
123 Kevin Collins 13 Hereford RC-MD 16:46.4 102 5:24.6 (204) 11:05.4 (160)
124 Nick Halbach 13 Magic City Slolrusses-AL 16:46.7 103 5:02.4 (50) 10:47.4 (100)
125 JT Klimek 15 Diocese of Raleigh XC Clu 16:46.9 104 5:12.0 (107) 10:55.8 (125)
126 Jordan Herbert 12 Norcross PHD RC-GA 16:47.1 105 5:18.0 (152) 10:58.2 (136)
127 Luke Phillips 13 Blacksburg XC Club-VA 16:47.8 106 5:18.6 (154) 10:57.0 (132)
128 James Ertel 12 UNA-MD-ROCKVILLE-ERTEL 16:48.8 5:18.6 (156) 11:03.0 (150)
129 David Lowery 13 UNA-TN-NASHVILLE-LOWERY 16:50.5 5:19.2 (163) 11:00.0 (142)
130 Mac Strehler 13 Trinity Episcopal XC Club 16:51.4 107 5:10.8 (100) 10:43.8 (90)
131 Kevin Payne 13 Hereford RC-MD 16:51.6 108 5:24.6 (205) 11:04.8 (159)
132 Tyler Spear 14 Loyola Blakefield XC Club 16:52.2 109 5:03.6 (60) 10:55.8 (126)
133 Chase Hilton 14 Pilot Flying J-TN 16:52.3 110 5:22.8 (188) 11:04.2 (155)
134 Justin Casanova 12 Wilmington XC-DE 16:52.8 111 5:14.4 (127) 10:59.4 (138)
135 David Gregory 13 UNA-VA-VIRGINIA_B-GREGORY 16:53.0 5:25.8 (213) 11:07.2 (167)
136 Franklin Floresca 14 Bethesda XC-MD 16:53.2 112 5:14.4 (125) 11:03.0 (149)
137 Andrew Gorsuch 13 Midlothian TC-VA 16:54.3 113 5:10.8 (104) 10:51.0 (106)
138 Hayes Griffin 13 Pilot Flying J-TN 16:54.7 114 5:22.8 (190) 11:04.8 (157)
139 Reese McCall 13 Magic City Slolrusses-AL 16:55.2 115 5:15.6 (131) 11:03.6 (154)
140 James Kasper 12 UNA-VA-SALEM-KASPER 16:55.4 5:10.8 (101) 10:50.4 (105)
141 John Lynagh 12 Good Counsel XC Club-MD 16:55.6 116 5:14.4 (124) 11:03.0 (151)
142 Derek Alban 13 UNA-MD-ABINGDON-ALBAN 16:56.7 5:03.0 (52) 10:55.2 (121)
143 Patrick Jones 13 MuDRunners RC-MD 16:57.2 117 5:06.0 (71) 10:55.2 (122)
144 Drew Buckley 12 MavRunners-NC 16:57.3 5:00.6 (45) 10:52.8 (113)
145 Baylor McKay 13 Slicc Eagle XC Club-TN 16:57.4 118 5:25.8 (216) 11:21.0 (204)
146 Andrew Fix 12 Magic City Slolrusses-AL 16:58.3 119 5:18.0 (147) 11:04.8 (158)
147 Jack Byrnes 12 UNA-DE-WILMINGTON-BYRNES 16:58.6 5:25.2 (209) 11:16.2 (195)
148 Kevin Marsh 12 Snellville XC Club-GA 16:58.8 120 5:19.8 (170) 10:57.6 (133)
149 Erik Wendt 13 CrossOver Athletics-SC 16:59.5 121 5:18.0 (149) 10:58.2 (135)
150 Joseph Casini 13 Ramsey Farm Team-DE 16:59.8 122 5:13.2 (115) 11:08.4 (170)
151 Willl Hunt 12 Albemarle 5 Guys and Girl 16:59.9 123 5:22.2 (185) 11:08.4 (173)
152 Patrick Cabrera 13 Hellions-FL 17:00.0 124 5:15.6 (134) 11:02.4 (148)
153 Christopher Jones 13 MuDRunners RC-MD 17:00.1 125 5:12.6 (111) 11:00.6 (143)
154 Cavender Salvadori 13 UNA-DE-WILMINGT-SALVADORI 17:01.4 4:56.4 (25) 10:43.8 (89)
155 Liam Magerr 13 Ramsey Farm Team-DE 17:01.9 126 5:15.6 (133) 11:12.0 (183)
156 Patrick Lynch 14 Wilmington XC-DE 17:02.0 127 5:16.2 (136) 11:03.0 (152)
157 Malcolm Peacock 12 UNA-MD-TIMONIUM-PEACOCK 17:02.3 5:13.8 (122) 11:05.4 (162)
158 Chris Cantone 12 Trinity Episcopal XC Club 17:02.8 128 5:12.0 (108) 10:57.6 (134)
159 Matt Sturgill 12 Pilot Flying J-TN 17:02.9 129 5:25.8 (212) 11:12.6 (187)
160 Ryan Johnson 12 Loyola Blakefield XC Club 17:03.2 130 5:18.0 (148) 11:12.6 (186)
161 Chase McCord 14 Diocese of Raleigh XC Clu 17:03.9 131 5:13.8 (121) 11:08.4 (171)
162 Paul Reggentin 14 Moose Cru-FL 17:04.0 132 5:21.6 (179) 11:06.0 (166)
163 Joey Abbatiello 14 Stafford XC Club-VA 17:04.3 133 5:05.4 (68) 11:02.4 (147)
164 Jacob Winters 13 Norcross PHD RC-GA 17:04.4 134 5:10.8 (102) 11:04.2 (156)
165 Daniel Hamm 13 Brentwood XC Club-TN 17:04.4 135 5:22.8 (192) 11:10.8 (179)
166 Brown Bailey 13 Slicc Eagle XC Club-TN 17:04.7 136 5:30.0 (234) 11:21.0 (203)
167 Kenny Poole 12 Blacksburg XC Club-VA 17:04.8 137 5:23.4 (199) 11:17.4 (196)
168 Daniel Fernandez 13 Hellions-FL 17:05.7 138 5:21.0 (176) 11:01.8 (146)
169 Tanner Wentlandt 14 Stafford XC Club-VA 17:07.1 139 5:24.0 (201) 11:07.8 (169)
170 Noah Fatsi 12 Midlothian TC-VA 17:07.9 140 5:26.4 (219) 11:24.0 (214)
171 Nicholas Schofer 14 UNA-GA-LILBURN-SCHOFER 17:07.9 5:20.4 (173) 11:09.6 (176)
172 Matthias Arauco-Shapiro 12 Ramsey Farm Team-DE 17:08.2 141 5:08.4 (90) 11:01.8 (145)
173 Andrew Caccaitore 15 Wickham Road Runners-FL 17:09.0 142 5:17.4 (144) 11:05.4 (161)
174 Ben Roberson 15 Slicc Eagle XC Club-TN 17:09.1 143 5:31.2 (241) 11:21.0 (206)
175 Garrett Wilson 13 Slicc Eagle XC Club-TN 17:09.8 144 5:34.2 (252) 11:21.0 (207)
176 Cody Earles 12 Blacksburg XC Club-VA 17:09.9 145 5:25.2 (210) 11:19.8 (201)
177 Gabriel Rivera 13 Hereford RC-MD 17:10.3 146 5:24.6 (207) 11:18.0 (198)
178 Bryce Prior 13 Slicc Eagle XC Club-TN 17:10.8 147 5:26.4 (218) 11:20.4 (202)
179 Kieran Tuntivate 15 The Force-DE 17:10.9 148 5:29.4 (229) 11:10.8 (180)
180 Austin Veith 12 Snellville XC Club-GA 17:11.6 149 5:19.2 (165) 10:59.4 (139)
181 Coleman Churitch 14 Brentwood XC Club-TN 17:11.7 150 5:23.4 (195) 11:09.6 (177)
182 Jack Hagood 14 Wilmington XC-DE 17:11.9 151 5:15.0 (129) 11:08.4 (172)
183 Will Delay 13 Bethesda XC-MD 17:12.0 152 5:19.2 (164) 11:10.2 (178)
184 Allen Lawrence 13 Capital Distance Club 17:12.5 153 5:15.6 (132) 10:53.4 (114)
185 Ryan Hazelgren 13 Stafford XC Club-VA 17:12.5 154 5:22.2 (183) 11:09.0 (174)
186 Kyle Dow 12 Midlothian TC-VA 17:13.1 155 5:22.2 (186) 11:07.8 (168)
187 Daniel Sonnenfeldt 13 Hardin Valley X Club-TN 17:13.8 156 5:23.4 (198) 11:21.0 (205)
188 Matt Gatti 12 DC XC Club-DC 17:13.9 157 5:19.2 (161) 11:13.8 (190)
189 Cole Oliver 13 Wickham Road Runners-FL 17:14.6 158 5:17.4 (142) 11:01.2 (144)
190 Nathan Brockett 12 Good Counsel XC Club-MD 17:15.3 159 5:18.0 (146) 11:11.4 (181)
191 Erik Hancock 12 Hardin Valley X Club-TN 17:16.0 160 5:25.8 (211) 11:15.0 (193)
192 MICHAEL WARRICK 12 Walton Raiders-GA 17:16.5 161 5:16.8 (140) 11:03.6 (153)
193 Pedro Ortega 13 Hellions-FL 17:17.1 162 10:59.4 (137)
194 Davis Kelly 14 Magic City Slolrusses-AL 17:17.6 163 5:21.6 (182) 11:12.0 (184)
195 Justin Ahalt 12 UNA-MD-COLLEGE_PARK-AHALT 17:17.9 5:02.4 (49) 10:37.2 (65)
196 Dan Beck 14 Linganore XC Club-MD 17:18.3 164 5:17.4 (145) 11:06.0 (163)
197 Robert Taylor 12 UNA-VA-VIRGINIA_BE-TAYLOR 17:19.2 5:23.4 (194) 11:09.0 (175)
198 Crew Kosiorek 14 UNA-SC-BOILING_S-KOSIOREK 17:20.9 5:21.6 (181) 11:13.8 (189)
199 Conor Waller 12 Loyola Blakefield XC Club 17:20.9 165 5:21.6 (177) 11:15.0 (194)
200 Corley Webb 13 UNA-TN-NASHVILLE-WEBB 17:21.5 5:27.6 (223) 11:23.4 (212)
201 Pedro Hernandez 15 Hellions-FL 17:21.6 166 5:30.0 (235) 11:21.6 (208)
202 Taylor Payne 12 Wilmington XC-DE 17:23.0 167 5:16.8 (139) 11:13.8 (191)
203 Matthew Sutton 13 Norcross PHD RC-GA 17:23.4 168 5:19.8 (166) 11:15.0 (192)
204 Carus Cookman 12 UNA-MD-COCKEYSVIL-COOKMAN 17:23.8 5:13.2 (117) 11:12.0 (182)
205 Nolan O'Connor 13 The Force-DE 17:24.4 169 5:29.4 (230) 11:24.0 (213)
206 Tyler Perdue 14 MuDRunners RC-MD 17:25.7 170 5:28.2 (226) 11:24.0 (215)
207 Luke Kastel 14 Linganore XC Club-MD 17:25.8 171 5:31.2 (240) 11:29.4 (225)
208 Nick Lindsay 12 DC XC Club-DC 17:26.5 172 5:21.6 (178) 11:19.2 (200)
209 Daniel Valero 12 Potomac RC-MD 17:27.5 173 5:24.6 (208) 11:23.4 (211)
210 Zach Binder 12 The Force-DE 17:28.1 174 5:30.0 (233) 11:31.2 (227)
211 Elijah Wilson 13 Unattached 17:28.8 5:23.4 (196) 11:13.8 (188)
212 LANDRY SHAFFER 12 Walton Raiders-GA 17:32.1 175 5:21.6 (180) 11:22.8 (209)
213 Ben Gross 12 Trinity Episcopal XC Club 17:33.3 176 5:26.4 (217) 11:27.6 (222)
214 Matthew Pasier 13 Blacksburg XC Club-VA 17:33.7 177 5:17.4 (141) 11:12.0 (185)
215 Christian Eisinger 12 Linganore XC Club-MD 17:34.1 178 5:31.2 (239) 11:28.2 (223)
216 Zach Gentry 15 Albemarle 5 Guys and Girl 17:34.7 179 5:22.8 (193) 11:25.2 (219)
217 Sam Millson 14 Moose Cru-FL 17:36.3 180 5:27.6 (222) 11:23.4 (210)
218 Cory Oegema 13 Pilot Flying J-TN 17:37.6 181 5:30.0 (236) 11:24.6 (217)
219 Collin Hahan 15 Midlothian TC-VA 17:38.5 182 5:18.6 (158) 11:18.0 (197)
220 William Sandin 15 Capital Distance Club 17:38.7 183 5:29.4 (231) 11:33.6 (230)
221 Matthew Garcia-Lynn 13 CrossOver Athletics-SC 17:40.1 184 5:32.4 (247) 11:33.0 (228)
222 Aaron Elder 13 Albemarle 5 Guys and Girl 17:43.3 185 5:22.2 (184) 11:19.2 (199)
223 CONNOR KILCH 14 Walton Raiders-GA 17:44.7 186 5:32.4 (246) 11:37.2 (235)
224 Wes Banker 13 Hardin Valley X Club-TN 17:46.4 187 5:27.6 (224) 11:28.2 (224)
225 Martin Kelley 12 DC XC Club-DC 17:46.7 188 5:27.6 (225) 11:36.6 (233)
226 Micheal Carter 14 Blacksburg XC Club-VA 17:47.8 189 5:24.6 (206) 11:26.4 (220)
227 Gordon Pace 13 Moose Cru-FL 17:49.6 190 5:38.4 (253) 11:48.0 (245)
228 Keene Waller 12 Loyola Blakefield XC Club 17:52.5 191 5:32.4 (244) 11:39.6 (240)
229 Ted Raymond 14 Hardin Valley X Club-TN 17:53.8 192 5:27.0 (220) 11:27.0 (221)
230 Jesse Millson 16 Moose Cru-FL 17:54.0 193 5:32.4 (248) 11:37.8 (237)
231 Jake Wilkes 13 Trinity Episcopal XC Club 17:54.1 194 5:31.8 (243) 11:40.2 (241)
232 Zach Trim 12 CrossOver Athletics-SC 17:55.4 195 5:28.8 (227) 11:30.0 (226)
233 Luke Jensen 12 UNA-GA-LILBURN-JENSEN 17:55.9 5:33.6 (251) 11:42.6 (242)
234 Jake Zawada 14 Diocese of Raleigh XC Clu 17:56.2 196 5:18.0 (151) 11:24.6 (216)
235 Michael Fassulo 12 Ramsey Farm Team-DE 17:57.1 197 5:25.8 (215) 11:39.0 (239)
236 Henry Meyerson 12 DC XC Club-DC 17:57.2 198 5:27.0 (221) 11:37.2 (236)
237 Seth Coomer 13 Slicc Eagle XC Club-TN 18:04.0 199 5:39.0 (255) 11:55.8 (250)
238 Matthew Kogan 12 Potomac RC-MD 18:07.8 200 5:18.6 (157) 11:39.0 (238)
239 Matt Feely 12 Unattached 18:08.5 5:30.0 (232) 11:43.2 (243)
240 Peter Millsaps 15 Capital Distance Club 18:11.1 201 5:25.8 (214) 11:36.6 (232)
241 Alex Hoffman 12 Wickham Road Runners-FL 18:11.6 202 5:13.8 (120) 11:25.2 (218)
242 Markus Tarjamo 12 MuDRunners RC-MD 18:12.2 203 5:28.8 (228) 11:49.8 (247)
243 Drew Sands 15 UNA-GA-ATLANTA-SANDS 18:15.5 5:16.2 (137) 11:33.6 (229)
244 KENAN FARMER 14 Walton Raiders-GA 18:17.2 204 5:31.8 (242) 11:35.4 (231)
245 Justin Dejausserand 12 MuDRunners RC-MD 18:22.7 205 5:30.6 (238) 11:52.2 (248)
246 Jon Wood 12 Unattached 18:27.5 5:33.6 (250) 11:54.0 (249)
247 Ben Kemper 13 Unattached 18:28.5 5:24.0 (203) 11:49.8 (246)
248 Jonathan Shankles 13 Pilot Flying J-TN 18:46.6 206 5:33.0 (249) 11:58.2 (251)
249 Darien Sorouri 14 The Force-DE 18:46.8 207 5:39.0 (254) 12:03.6 (252)
250 Colin Humble 14 Walton Raiders-GA 18:52.1 208 5:43.2 (257) 12:12.6 (255)
251 Joshua Land 14 MuDRunners RC-MD 18:53.8 209 5:44.4 (258) 12:14.4 (256)
252 Bryan Hugen 12 Linganore XC Club-MD 19:03.4 210 5:39.6 (256) 12:12.6 (254)
253 Thomas Harris 14 CrossOver Athletics-SC 19:05.1 211 5:32.4 (245) 12:06.6 (253)
254 Sam Dever 12 The Force-DE 19:44.6 212 5:48.0 (259) 12:33.6 (257)
255 Luke Shannon 12 Potomac RC-MD 19:53.0 213 5:10.2 (99) 11:46.8 (244)
Boy's 5000 Meter Run Championship Team Scores
Place Team Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Miami Magis-FL 88 1 8 23 25 31 (70) (95)
2 Brentwood XC Club-TN 140 10 16 32 36 46 (135) (150)
3 Snellville XC Club-GA 226 9 40 43 55 79 (120) (149)
4 Albemarle 5 Guys and Girl 255 2 22 28 80 123 (179) (185)
5 St. Xavier XC Club-KY 271 14 44 48 77 88 (91) (99)
6 Wilmington XC-DE 275 5 13 19 111 127 (151) (167)
7 Good Counsel XC Club-MD 288 29 39 66 67 87 (116) (159)
8 Bethesda XC-MD 299 35 41 61 73 89 (112) (152)
9 Capital Distance Club 341 3 52 58 75 153 (183) (201)
10 Wickham Road Runners-FL 348 34 47 53 72 142 (158) (202)
11 CrossOver Athletics-SC 376 21 24 26 121 184 (195) (211)
12 Stafford XC Club-VA 377 37 42 69 96 133 (139) (154)
13 Potomac RC-MD 401 15 51 64 98 173 (200) (213)
14 Diocese of Raleigh XC Clu 412 17 60 100 104 131 (196)
15 Norcross PHD RC-GA 426 50 54 83 105 134 (168)
16 Magic City Slolrusses-AL 432 59 63 92 103 115 (119) (163)
17 Ramsey Farm Team-DE 440 18 81 93 122 126 (141) (197)
18 Linganore XC Club-MD 446 6 11 94 164 171 (178) (210)
19 Hellions-FL 446 56 57 71 124 138 (162) (166)
20 Pilot Flying J-TN 462 33 76 110 114 129 (181) (206)
21 Hardin Valley X Club-TN 463 20 30 97 156 160 (187) (192)
22 Blacksburg XC Club-VA 465 12 65 106 137 145 (177) (189)
23 Loyola Blakefield XC Club 476 27 45 109 130 165 (191)
24 Moose Cru-FL 486 7 82 85 132 180 (190) (193)
25 Trinity Episcopal XC Club 498 38 49 107 128 176 (194)
26 Hereford RC-MD 502 68 78 102 108 146
27 Midlothian TC-VA 544 62 74 113 140 155 (182)
28 DC XC Club-DC 605 4 84 157 172 188 (198)
29 Slicc Eagle XC Club-TN 688 118 136 143 144 147 (199)
30 MuDRunners RC-MD 701 86 117 125 170 203 (205) (209)
31 The Force-DE 788 90 148 169 174 207 (212)
32 Walton Raiders-GA 827 101 161 175 186 204 (208)
Girl's 5000 Meter Run Championship Final
Place Athlete Name Yr Affiliation Time Pts 1 Mile 2 Mile
1 Julie Macedo 12 The Force-DE 17:01.4 1 5:34.2 (2) 11:27.0 (1)
2 Haley Pierce 12 Wilmington XC-DE 17:11.1 2 5:33.6 (1) 11:27.6 (2)
3 Reagan Anderson 13 Wilmington XC-DE 17:53.2 3 5:37.2 (4) 11:48.6 (4)
4 Carolyn Bethel 13 Hidden Valley TC-VA 18:04.0 4 5:42.0 (8) 11:54.0 (5)
5 Kara Dickerson 13 Midlothian TC-VA 18:08.2 5 5:58.8 (56) 12:03.0 (15)
6 Katherine Receveur 14 Louisville TC-KY 18:11.7 6 5:47.4 (18) 12:02.4 (11)
7 Bailey Davis 14 Louisville TC-KY 18:13.1 7 5:48.0 (21) 12:02.4 (12)
8 Kieran Hanrahan 15 Wilmington XC-DE 18:16.5 8 5:40.2 (5) 11:54.0 (6)
9 Rebecca Salter 13 Wilmington XC-DE 18:16.5 9 5:36.6 (3) 11:38.4 (3)
10 Erica Amatori 12 Western Cary TC-NC 18:20.8 10 5:45.6 (14) 11:54.0 (7)
11 Sydney Foreman 14 UNA-NC-CHARLOTTE-FOREMAN 18:22.8 5:40.8 (6) 11:57.6 (9)
12 Emily Mulhern 15 Urbana Legacy-MD 18:24.2 11 5:43.2 (10) 11:56.4 (8)
13 Lucy Srour 15 Potomac RC-MD 18:25.4 5:46.2 (15) 12:04.2 (18)
14 Nicole Carter 13 Haymarket TC-VA 18:25.9 5:48.6 (24) 12:04.2 (17)
15 Skylar Evans 12 Midlothian TC-VA 18:26.4 12 5:58.8 (55) 12:05.4 (19)
16 Caroline Guiot 12 Whitman XC Club-NC 18:26.9 13 5:47.4 (20) 12:07.8 (23)
17 Emily Bean 14 Louisville TC-KY 18:29.3 14 5:47.4 (19) 12:02.4 (14)
18 Julie Williams 13 Wilmington XC-DE 18:31.4 15 5:43.8 (11) 12:02.4 (13)
19 Kari Johnston 14 Midlothian TC-VA 18:34.5 16 5:58.8 (53) 12:18.0 (35)
20 Katherine Yost 13 Norcross PHD RC-GA 18:34.6 5:45.0 (12) 12:01.8 (10)
21 Hannah Feiten 13 Hardin Valley X Club-TN 18:35.9 17 5:53.4 (39) 12:07.8 (22)
22 Marie Johnston 13 Midlothian TC-VA 18:37.2 18 5:59.4 (57) 12:18.0 (34)
23 Erika Peoples UNA-TN-BRENTWOOD-PEOPLES 18:37.9 5:55.2 (43) 12:06.0 (20)
24 Mary Grace Doggett 14 Diocese of Raleigh XC Clu 18:42.2 19 5:49.8 (30) 12:08.4 (25)
25 Amanda Rickert 13 The Force-DE 18:42.2 20 5:52.8 (36) 12:09.0 (26)
26 Kennedy Wong 14 Maintenance Crew XC-DE 18:43.9 21 5:46.2 (16) 12:07.8 (21)
27 Barbara Lee Ball 13 UNA-TN-NASHVILLE-BALL 18:45.1 5:55.2 (44) 12:08.4 (24)
28 Kate Hastings 15 Wilmington XC-DE 18:47.4 22 5:41.4 (7) 12:03.0 (16)
29 Maura McDonnell 13 Western Cary TC-NC 18:49.7 23 5:48.0 (22) 12:15.0 (31)
30 Ariel Briales 13 UNA-VA-VIRGINIA_BEA-TAPIA 18:50.9 5:46.2 (17) 12:12.6 (28)
31 Kate Buss 12 Blacksburg XC Club-VA 18:53.7 24 5:55.8 (45) 12:19.8 (38)
32 Lauren Colberg 12 Western Cary TC-NC 18:55.6 25 5:49.2 (26) 12:12.6 (29)
33 Sarah Alexander 12 Western Cary TC-NC 18:56.1 26 5:49.8 (27) 12:11.4 (27)
34 Rachel Bartolomeo 14 Diocese of Raleigh XC Clu 18:56.6 27 5:49.2 (25) 12:18.0 (36)
35 Jessica Rossabi 12 Western Cary TC-NC 18:56.9 28 5:50.4 (31) 12:20.4 (39)
36 Abbey Daley 13 UNA-MD-CLARKSBURG-DALEY 18:57.0 5:42.0 (9) 12:13.8 (30)
37 Kenzley Defler 14 Louisville TC-KY 19:02.5 29 5:49.8 (29) 12:17.4 (33)
38 Caroline McCaslin 12 Louisville TC-KY 19:03.8 30 5:49.8 (28) 12:18.6 (37)
39 Theresa Enright 15 Western Cary TC-NC 19:11.0 31 5:51.0 (33) 12:21.0 (40)
40 Grace Morken 13 Rock Haven XC-NC 19:12.3 32 5:51.0 (34) 12:23.4 (41)
41 Maysa Araba 15 Rock Haven XC-NC 19:12.4 33 5:52.2 (35) 12:26.4 (43)
42 Nora McUmber 15 Bethesda Pine Trees-MD 19:12.5 34 6:07.8 (63) 12:41.4 (54)
43 Helena Harding 14 Hidden Valley TC-VA 19:14.0 35 6:16.2 (91) 12:41.4 (53)
44 Amanda Vokoun 12 Louisville TC-KY 19:15.0 36 5:57.0 (50) 12:37.2 (52)
45 Courtney Wallace 15 Maintenance Crew XC-DE 19:15.9 37 5:48.0 (23) 12:25.2 (42)
46 Meghan Mulroy 12 Midlothian TC-VA 19:16.6 38 5:58.8 (54) 12:27.0 (45)
47 Allie Castro 14 North Lincoln XC Club-NC 19:16.8 5:57.0 (48) 12:33.0 (49)
48 Helen Morken 15 Rock Haven XC-NC 19:17.4 39 5:52.8 (37) 12:26.4 (44)
49 Allie Worsdale 13 Western Cary TC-NC 19:17.7 40 5:54.6 (40) 12:28.2 (47)
50 Emily Peters 14 Unattached 19:19.6 5:58.2 (52) 12:34.8 (50)
51 Kate Crawford 14 Louisville TC-KY 19:20.9 41 5:52.8 (38) 12:27.6 (46)
52 Shewit Weldense 12 Unattached 19:27.2 5:58.2 (51) 12:37.2 (51)
53 Hannah Brown 12 Blacksburg XC Club-VA 19:27.9 42 5:55.2 (42) 12:15.6 (32)
54 Sarah Askine 13 Urbana Legacy-MD 19:29.2 43 6:04.8 (61) 12:41.4 (55)
55 Charde Barnes 13 UNA-MD-UPPER_MARLB-BARNES 19:29.2 5:45.6 (13) 12:29.4 (48)
56 Bonnie Angermeier 15 Blacksburg XC Club-VA 19:29.3 44 6:12.6 (83) 12:53.4 (62)
57 Pegah Kamrani 13 UNA-NC-CHAPEL_HIL-KAMRANI 19:33.2 6:09.0 (66) 12:46.8 (58)
58 Lauren Jaeger 12 Blacksburg XC Club-VA 19:38.5 45 6:12.6 (84) 12:53.4 (63)
59 Claire Ewing-Nelson 14 Blacksburg XC Club-VA 19:40.3 46 6:12.6 (81) 12:51.6 (60)
60 Rachel Rabbitt 13 Grafton CC Club-VA 19:40.3 47 6:23.4 (102) 13:00.0 (72)
61 Lexi Santer 14 The Force-DE 19:44.5 48 6:08.4 (64) 12:57.6 (69)
62 Ashleigh Torres 12 Hidden Valley TC-VA 19:45.0 49 6:03.6 (60) 12:56.4 (67)
63 Samiiah Wilson 13 Diocese of Raleigh XC Clu 19:45.8 50 6:09.6 (71) 12:55.8 (65)
64 Madeline Rico 12 UNA-MD-ROCKVILLE-RICO 19:47.4 5:56.4 (47) 12:48.6 (59)
65 Caitlyn Colo 12 MavRunners-NC 19:49.9 5:54.6 (41) 12:42.0 (56)
66 Katie Magee 13 Diocese of Raleigh XC Clu 19:50.3 51 6:10.8 (73) 13:00.6 (73)
67 Hannah Dimmick 13 UNA-VA-MCLEAN-DIMMICK 19:52.4 6:13.8 (88) 12:54.6 (64)
68 Megan Cuomo 12 Diocese of Raleigh XC Clu 19:54.1 52 6:12.0 (78) 13:00.6 (74)
69 Laura Nakasaka 13 Bethesda Pine Trees-MD 19:54.4 53 6:11.4 (74) 13:04.2 (79)
70 Rachel Byrd UNA-VA-POWHATAN-BYRD 20:00.9 6:12.6 (82) 12:56.4 (68)
71 Laura Hart 15 Diocese of Raleigh XC Clu 20:01.5 54 6:13.2 (86) 13:02.4 (75)
72 Rachel Bloxom 15 Grafton CC Club-VA 20:03.0 55 6:23.4 (101) 13:12.6 (84)
73 Savannah Fornshell 12 North Lincoln XC Club-NC 20:04.4 5:57.0 (49) 12:51.6 (61)
74 Nicole Goff 14 Grafton CC Club-VA 20:05.4 56 6:24.0 (105) 13:15.0 (87)
75 Camilla Dohlman 13 Rock Haven XC-NC 20:07.4 57 6:13.2 (87) 13:04.2 (78)
76 Samantha Teague 13 UNA-NC-CHARLOTTE-TEAGUE 20:08.3 6:09.0 (69) 12:58.8 (71)
77 Drew Sanclemente 15 Maintenance Crew XC-DE 20:09.5 58 5:55.8 (46) 12:55.8 (66)
78 Kyndall Boykin 12 UNA-NC-RALEIGH-BOYKIN 20:10.2 5:51.0 (32) 12:44.4 (57)
79 Sydney Teague 13 UNA-NC-CHARLOTTE-TEAGUE 20:11.4 6:09.0 (67) 12:58.2 (70)
80 Annie McElvein 15 Bethesda Pine Trees-MD 20:12.4 59 6:11.4 (76) 13:04.2 (80)
81 Sydney Sumner 12 Blacksburg XC Club-VA 20:17.5 60 6:27.6 (113) 13:19.2 (90)
82 Hallie Jester 12 Bethesda Pine Trees-MD 20:18.8 61 6:22.2 (99) 13:15.0 (86)
83 Elizabeth Frank 12 Whitman XC Club-NC 20:21.4 62 6:24.6 (106) 13:15.6 (88)
84 Hannah Aris 14 UNA-MD-PORT_REPUBLIC-ARIS 20:21.9 6:18.0 (92) 13:07.8 (82)
85 Frankie Perone 12 Rock Haven XC-NC 20:24.9 63 6:01.2 (59) 13:03.6 (77)
86 Kat McNeill 15 Bethesda Pine Trees-MD 20:29.5 64 6:10.2 (72) 13:06.0 (81)
87 Risa Grandon 13 Grafton CC Club-VA 20:30.6 65 6:25.8 (111) 13:27.6 (99)
88 Ashley Bruce 12 Grafton CC Club-VA 20:31.2 66 6:24.0 (104) 13:24.6 (98)
89 Kelly Winklbaur 15 Urbana Legacy-MD 20:34.9 67 6:24.0 (103) 13:30.0 (102)
90 Kaitlin Bonaro 12 MuDRunners RC-MD 20:35.2 68 6:20.4 (94) 13:23.4 (93)
91 D'Atra Davis 13 MuDRunners RC-MD 20:35.5 69 6:12.0 (79) 13:24.0 (96)
92 Leslie Weidner 13 Hidden Valley TC-VA 20:38.0 70 6:24.6 (108) 13:24.0 (95)
93 Erin Ford 14 The Force-DE 20:40.1 71 6:09.0 (68) 13:11.4 (83)
94 Savannah Lips 14 Western Cary TC-NC 20:42.1 6:06.6 (62) 13:19.2 (89)
95 Alexis Hewitt 12 Hardin Valley X Club-TN 20:42.9 72 6:24.6 (107) 13:31.8 (103)
96 Nicole Pappalardo 12 MavRunners-NC 20:44.7 6:11.4 (75) 13:23.4 (94)
97 Caroline Silverman 16 Wilmington XC-DE 20:45.8 73 6:09.6 (70) 13:21.6 (92)
98 Greta Weidner 12 Hidden Valley TC-VA 20:47.9 74 6:24.6 (109) 13:37.8 (106)
99 Cat Hollister 12 Diocese of Raleigh XC Clu 20:52.8 75 6:11.4 (77) 13:13.8 (85)
100 Erin Hub 12 Woodsboro RC-MD 20:53.8 76 6:31.2 (118) 13:38.4 (107)
101 Caroline Stogner 14 UNA-NC-CARY-STOGNER 20:54.3 6:08.4 (65) 13:20.4 (91)
102 Katherine Benson 14 Blacksburg XC Club-VA 20:55.3 77 6:33.6 (126) 13:42.6 (110)
103 Katherine Edwards 14 Frederick County RC-MD 20:56.0 78 6:14.4 (89) 13:28.8 (100)
104 Annie Frasier 12 Woodsboro RC-MD 21:02.6 79 6:33.0 (122) 13:48.0 (113)
105 Abby Fry 15 Bethesda Pine Trees-MD 21:03.7 80 6:19.8 (93) 13:35.4 (105)
106 Caroline Elmendorf 13 Whitman XC Club-NC 21:06.3 81 5:59.4 (58) 13:24.0 (97)
107 Jessi Lane 14 Frederick County RC-MD 21:07.0 82 6:21.0 (97) 13:39.6 (108)
108 Bre Ullrich 14 Frederick County RC-MD 21:12.4 83 6:28.8 (114) 13:44.4 (111)
109 Meaghan Foley 12 Maintenance Crew XC-DE 21:16.5 84 6:21.0 (96) 13:41.4 (109)
110 Megan Burns 14 UNA-VA-CHRISTIANSBU-BURNS 21:18.2 6:21.0 (98) 13:30.0 (101)
111 Maria Anderson 14 The Force-DE 21:21.6 85 6:30.6 (117) 13:49.2 (114)
112 Kaitlyn Wagner 13 Urbana Legacy-MD 21:25.1 86 6:37.8 (132) 13:53.4 (118)
113 Leigh Caulfield 12 Woodsboro RC-MD 21:26.0 87 6:33.6 (127) 13:54.6 (119)
114 Megan Kaczor 12 Woodsboro RC-MD 21:26.1 88 6:33.6 (125) 13:55.2 (120)
115 Kyla Pelletier 12 Hardin Valley X Club-TN 21:26.9 89 6:34.2 (129) 13:50.4 (115)
116 Rachel Curtis 13 Grafton CC Club-VA 21:27.6 90 6:43.8 (135) 14:06.6 (127)
117 Katie Brendli 13 Midlothian TC-VA 21:28.8 91 6:26.4 (112) 13:47.4 (112)
118 Amber Kloper 12 Woodsboro RC-MD 21:30.6 92 6:33.6 (128) 13:55.2 (121)
119 Elena De La Paz 12 UNA-MD-BETHESDA-DE LA PAZ 21:32.8 6:12.6 (80) 13:34.8 (104)
120 Deanna Corts 12 Grafton CC Club-VA 21:35.7 93 6:32.4 (121) 13:56.4 (122)
121 Sarah Zeichner 12 Whitman XC Club-NC 21:37.1 94 6:37.8 (133) 14:10.8 (131)
122 Taylor Sayegh 14 Midlothian TC-VA 21:40.5 95 6:25.2 (110) 13:53.4 (117)
123 Laura Hamon 12 Rock Haven XC-NC 21:40.7 96 6:31.8 (119) 14:07.8 (128)
124 Laura Elmendorf 13 Whitman XC Club-NC 21:46.0 97 6:34.8 (130) 14:09.0 (129)
125 Caroline Leuba 13 Bethesda Pine Trees-MD 21:46.4 98 6:22.2 (100) 13:52.8 (116)
126 Alexus Reese 13 MuDRunners RC-MD 21:49.2 99 6:31.8 (120) 14:10.8 (130)
127 Catherine Springer 13 MuDRunners RC-MD 21:52.2 100 6:29.4 (115) 14:02.4 (124)
128 Emma Reyes 14 The Force-DE 21:52.3 101 6:55.2 (140) 14:21.0 (134)
129 Heather Mwatanti 14 Hidden Valley TC-VA 21:55.4 102 6:48.6 (137) 14:14.4 (132)
130 Lily Nicoll 12 Urbana Legacy-MD 21:55.9 103 6:55.2 (139) 14:22.2 (136)
131 Caroline Su 12 Potomac RC-MD 21:58.4 6:30.0 (116) 14:00.6 (123)
132 Alexandra Christopoulos 14 Hardin Valley X Club-TN 22:05.7 104 6:33.6 (124) 14:05.4 (126)
133 Sara Correll 12 UNA-KY-GEORGETOWN-CORRELL 22:13.9 6:15.6 (90) 14:03.0 (125)
134 Kira Bruder 12 Urbana Legacy-MD 22:19.5 105 6:50.4 (138) 14:18.0 (133)
135 Kenya Reese 14 MuDRunners RC-MD 22:19.6 106 6:33.6 (123) 14:23.4 (137)
136 Katie Desch 12 Maintenance Crew XC-DE 22:21.0 107 6:37.2 (131) 14:33.0 (138)
137 Yinger Karlie 14 Hardin Valley X Club-TN 22:28.4 108 6:43.8 (136) 14:21.0 (135)
138 Brittany Waggoner 12 Hardin Valley X Club-TN 22:37.3 109 6:59.4 (146) 14:38.4 (139)
139 Kayla Coleman 12 Urbana Legacy-MD 22:55.3 110 6:56.4 (144) 14:52.2 (141)
140 Mae Langrehr 13 The Force-DE 22:55.6 111 6:55.8 (142) 14:45.6 (140)
141 Maddy Davis 14 Frederick County RC-MD 23:06.3 112 7:01.2 (147) 15:01.2 (143)
142 Miata Reese 13 MuDRunners RC-MD 23:21.9 113 6:40.8 (134) 14:55.8 (142)
143 Alexa Phillips 13 Rock Haven XC-NC 23:25.5 114 6:13.2 (85) 13:03.6 (76)
144 Emily Woods 16 Maintenance Crew XC-DE 23:52.0 115 6:58.8 (145) 15:20.4 (146)
145 Catherine Chambers 13 Woodsboro RC-MD 23:53.8 116 6:55.8 (143) 15:09.6 (144)
146 Cori Walters 14 Frederick County RC-MD 24:16.1 117 7:10.8 (149) 15:38.4 (147)
147 Carly Drankiewicz 13 Frederick County RC-MD 25:10.6 118 7:10.8 (150) 15:51.0 (148)
Girl's 5000 Meter Run Championship Team Scores
Place Team Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Wilmington XC-DE 37 2 3 8 9 15 (22) (73)
2 Louisville TC-KY 86 6 7 14 29 30 (36) (41)
3 Midlothian TC-VA 89 5 12 16 18 38 (91) (95)
4 Western Cary TC-NC 112 10 23 25 26 28 (31) (40)
5 Diocese of Raleigh XC Clu 199 19 27 50 51 52 (54) (75)
6 Blacksburg XC Club-VA 201 24 42 44 45 46 (60) (77)
7 Rock Haven XC-NC 224 32 33 39 57 63 (96) (114)
8 The Force-DE 225 1 20 48 71 85 (101) (111)
9 Hidden Valley TC-VA 232 4 35 49 70 74 (102)
10 Bethesda Pine Trees-MD 271 34 53 59 61 64 (80) (98)
11 Grafton CC Club-VA 289 47 55 56 65 66 (90) (93)
12 Maintenance Crew XC-DE 307 21 37 58 84 107 (115)
13 Urbana Legacy-MD 310 11 43 67 86 103 (105) (110)
14 Whitman XC Club-NC 347 13 62 81 94 97
15 Hardin Valley X Club-TN 390 17 72 89 104 108 (109)
16 Woodsboro RC-MD 422 76 79 87 88 92 (116)
17 MuDRunners RC-MD 442 68 69 99 100 106 (113)
18 Frederick County RC-MD 472 78 82 83 112 117 (118)
Girl's 5000 Meter Run Open Final
Place Athlete Name Yr Affiliation Time Pts 1 Mile
1 Ciera Ulan 13 Albemarle 5 Guys and Girl 19:24.0 6:09.0 (2)
2 Amy Hansen 13 Tri-City Running Club-KY 19:54.7 6:14.4 (7)
3 Olivia Boughey 13 Louisville TC-KY 20:04.6 1 6:11.4 (4)
4 Mary Alex England 12 Western Cary TC-NC 20:10.2 6:08.4 (1)
5 Kayla Manring 12 Capital Distance Club-NC 20:11.2 6:16.2 (12)
6 Abbie Wright 15 Louisville TC-KY 20:16.6 2 6:16.2 (10)
7 Melanie Strothman 12 Louisville TC-KY 20:17.9 3 6:14.4 (8)
8 Rachel McCoy 13 Blacksburg XC Club-VA 20:18.7 6:32.4 (28)
9 Natalie Senninger 12 Louisville TC-KY 20:21.9 4 6:15.6 (9)
10 Jessica Byrd 14 Louisville TC-KY 20:22.4 5 6:16.2 (11)
11 Karen Cohen 12 UNA-MD-ROCKVILLE-COHEN 20:23.2 6:13.8 (5)
12 Lindsay Voltz 13 Wilmington XC-DE 20:29.7 6 6:10.8 (3)
13 Elsa Jaworski 15 Vampires-FL 20:31.4 6:28.2 (23)
14 Kendra Riley 15 Wilmington XC-DE 20:34.7 7 6:13.8 (6)
15 Alden Kessenich 14 MavRunners-NC 20:37.4 8 6:18.6 (14)
16 Sarah Breen 12 Bethesda XC-MD 20:46.5 6:18.6 (13)
17 Jenna Hopkins 14 UNA-VA-MIDLOTHIAN-HOPKINS 20:58.0 6:25.2 (18)
18 Natalie Tresslar 12 K-Town Runners-NC 21:00.4 9 6:37.2 (33)
19 Emily Beatty 15 Blacksburg XC Club-VA 21:01.0 6:37.8 (35)
20 Lauren Hayden 14 Louisville TC-KY 21:01.7 10 6:27.6 (20)
21 Erika Neese 14 K-Town Runners-NC 21:02.8 11 6:37.2 (34)
22 Ruby Lauman 15 MavRunners-NC 21:03.1 12 6:28.2 (21)
23 Amy Gaito 13 Wilmington XC-DE 21:10.5 13 6:31.8 (25)
24 Jen Carr 14 Wilmington XC-DE 21:10.5 14 6:24.6 (17)
25 Emma D'antoni 12 Albemarle 5 Guys and Girl 21:10.7 6:45.6 (48)
26 Rachel Zellmen 13 Patriot RC-MD 21:10.7 15 6:45.0 (44)
27 Rebecca Purkey 13 Vampires-FL 21:13.3 6:43.8 (43)
28 Jackie Male 13 MavRunners-NC 21:13.9 16 6:39.6 (39)
29 Kirsten Smith 13 Albemarle 5 Guys and Girl 21:14.5 6:45.6 (47)
30 Taylor Reardon 13 MavRunners-NC 21:15.0 17 6:31.8 (27)
31 Taeylor Futrell 14 UNA-NC-MAPLE_HILL-FUTRELL 21:17.8 6:45.0 (46)
32 Lindsay Parks 14 Patriot RC-MD 21:19.0 18 6:39.0 (37)
33 Kyndel Guyton 14 Louisville TC-KY 21:21.5 19 6:23.4 (16)
34 Lee Anna McMillan 13 Capital Distance-NC 21:23.5 6:27.0 (19)
35 Morgan Durand 12 MavRunners-NC 21:24.2 20 6:31.8 (26)
36 Stephanie Stewart 15 UNA-GA-NORCROSS-STEWART 21:28.3 6:21.6 (15)
37 Tasha Freed 15 Frederick XC-B 21:33.9 6:35.4 (31)
38 Leah Chance 13 Oak Ridge RC 21:35.0 6:36.6 (32)
39 Laura Love 12 MavRunners-NC 21:40.7 21 6:28.2 (22)
40 Emily Bedsole 13 UNA-NC-RALEIGH-BEDSOLE 21:43.8 6:33.0 (29)
41 Katie Bamberger 13 Tri-City Running Club-KY 21:46.8 6:43.2 (42)
42 Nicole Foley 14 Wilmington XC-DE 21:47.4 22 6:31.2 (24)
43 Erin Staver 12 Patriot RC-MD 21:52.1 23 6:47.4 (50)
44 Emma Barnes 14 The Force-DE 21:53.3 24 6:39.6 (38)
45 Briana Landis 15 K-Town Runners-NC 21:58.4 25 6:52.8 (58)
46 Emily Smith 14 Albemarle 5 Guys and Girl 22:08.3 6:47.4 (51)
47 Julianne Ogden 15 Patriot RC-MD 22:13.1 26 6:47.4 (49)
48 Emily Dutton 14 UNA-VA-MIDLOTHIAN-DUTTON 22:15.0 6:52.8 (59)
49 Sofia Reyes 13 Wilmington XC-DE 22:16.8 27 7:03.6 (67)
50 Katie Surratt 15 Western Cary TC-NC 22:24.7 7:00.6 (65)
51 Emilie Ginn 16 Wilmington XC-DE 22:28.0 28 6:50.4 (53)
52 Anna K McGough 14 The Force-DE 22:28.3 29 6:48.0 (52)
53 Eden Elizabeth Phillips 16 Blacksburg XC Club-VA 22:31.9 6:59.4 (64)
54 Rachel Walsh 14 The Force-DE 22:32.6 30 6:39.6 (40)
55 Emily Moore 14 The Force-DE 22:37.9 31 6:45.0 (45)
56 Shannon Strong 14 UNA-NC-RALEIGH-STRONG 22:45.1 6:33.6 (30)
57 Sara Borchers 14 Tri-City Running Club-KY 22:45.2 6:42.6 (41)
58 Jenna Saunders 14 The Force-DE 22:46.5 32 6:50.4 (55)
59 Katia Vela 13 Louisville TC-B 22:47.4 7:01.2 (66)
60 Morgan Alexander 13 Urbana Legacy-MD 22:47.8 6:53.4 (60)
61 Lexie Petty 15 K-Town Runners-NC 22:51.4 33 6:50.4 (54)
62 Isabella Johnson 12 Frederick XC Club-MD 22:52.1 34 6:57.0 (63)
63 Beida Benitez 14 K-Town Runners-NC 23:03.4 35 7:10.8 (70)
64 Olivia Reardon 12 MavRunners-NC 23:03.7 36 6:53.4 (61)
65 Natalie Rinschler 14 The Force-DE 23:08.9 37 6:55.8 (62)
66 Maya Monroe 12 Blacksburg XC Club-VA 23:12.5 7:10.8 (69)
67 Emily Riedling 14 Louisville TC-B 23:14.6 6:51.0 (56)
68 Katherine Kowalk 14 Frederick XC Club-MD 23:16.0 38 6:52.2 (57)
69 Erin Murdock 13 Urbana Legacy-MD 23:33.1 7:22.2 (72)
70 Kerry McLaughlin 13 MuDRunners RC-MD 23:35.2 7:04.8 (68)
71 Olivia Stearn 12 Bethesda XC-MD 23:40.0 6:39.0 (36)
72 Becky Morris 12 Tri-City Running Club-KY 24:29.0 7:30.0 (74)
73 Leanna Bennett 13 Patriot RC-MD 24:30.2 39 7:34.2 (78)
74 Rhi Hodge 14 Frederick County RC-MD 24:31.8 7:31.2 (75)
75 Tara Tragaser 15 Frederick XC Club-MD 24:41.2 40 7:28.8 (73)
76 Monica Cardenas 12 Urbana Legacy-MD 24:42.7 7:22.2 (71)
77 Sydney Tyler 13 Frederick XC Club-MD 25:02.3 41 7:31.2 (76)
78 Sarah Heiland 15 Frederick County RC-MD 25:14.5 7:33.6 (77)
79 Mallory Blow 15 UNA-DE-CLAYTON-BLOW 26:42.4 7:51.6 (79)
80 Jacy Icard 14 Frederick XC Club-MD 27:54.4 42 8:03.0 (80)
Girl's 5000 Meter Run Open Team Scores
Place Team Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 Louisville TC-KY 15 1 2 3 4 5 (10) (19)
2 Wilmington XC-DE 62 6 7 13 14 22 (27) (28)
3 MavRunners-NC 73 8 12 16 17 20 (21) (36)
4 K-Town Runners-NC 113 9 11 25 33 35
5 Patriot RC-MD 121 15 18 23 26 39
6 The Force-DE 146 24 29 30 31 32 (37)
7 Frederick XC Club-MD 195 34 38 40 41 42
Boy's 5000 Meter Run Open Final
Place Athlete Name Yr Affiliation Time Pts 1 Mile
1 Evan Laratta 12 QOXC-MD 15:51.0 1 5:12.0 (1)
2 Gurjeet Chinayna 12 NOVA AC-VA 16:23.8 2 5:15.0 (8)
3 Dominic Collichio 13 Rock Haven XC-NC 16:33.6 3 5:12.0 (2)
4 Greg Hadley 12 Heights Club-MD 16:40.5 4 5:15.0 (9)
5 Evan Burnham 12 QOXC-MD 16:48.2 5 5:12.6 (3)
6 Austin Murdaugh 12 Snellville XC Club-GA 16:52.2 6 5:28.8 (51)
7 Jon Grunewald 13 Ramsey Farm Team-DE 16:52.6 7 5:14.4 (5)
8 Charlie Hammon 13 St. Xavier XC Club-KY 16:54.1 8 5:30.6 (59)
9 Andrew Fea 14 North Lincoln XC Club-NC 16:56.0 9 5:15.6 (10)
10 Cameron Vaughn 13 Hidden Valley TC-VA 16:56.9 10 5:36.0 (80)
11 Andy Fernandez 14 Miami Magis-FL 16:58.2 5:14.4 (6)
12 Will Hodges 13 Hidden Valley TC-VA 16:59.4 11 5:24.6 (33)
13 Thomas Trott 14 Frederick XC Club-MD 17:01.1 12 5:30.6 (58)
14 Chris Boyle 13 North Lincoln XC Club-NC 17:02.5 13 5:16.2 (12)
15 Tommy Templeman 14 Snellville XC Club-GA 17:03.1 14 5:28.8 (52)
16 Daniel Glover 12 Western Cary TC-NC 17:03.9 15 5:31.2 (60)
17 Chris Saldana 12 St. Xavier XC Club-KY 17:05.2 16 5:31.2 (62)
18 Paige Keller 12 Bethesda XC-MD 17:05.6 17 5:21.0 (21)
19 Mason Holt 13 UNA-NC-ROCKY_MOUNT-HOLT 17:07.6 5:13.8 (4)
20 Jose Navarrete 12 K-Town Runners-NC 17:09.0 18 5:24.6 (31)
21 Anthony Apostolico 14 Ramsey Farm-B 17:09.5 19 5:19.8 (19)
22 Michael Borten 12 QOXC-MD 17:10.7 20 5:17.4 (14)
23 Sammy Haugrud 12 Bethesda XC-MD 17:10.8 21 5:25.2 (36)
24 Tomiwa Olufolabi 14 Rock Haven XC-NC 17:11.4 22 5:27.0 (43)
25 Colin LeNoir 13 Ramsey Farm Team-DE 17:12.4 23 5:21.6 (23)
26 Jacob Myers 12 Woodsboro RC-MD 17:14.9 24 5:24.0 (30)
27 luke redito 13 UNA-FL-MELBOURNE-REDITO 17:15.3 5:18.6 (17)
28 Alborz Fakhari 12 QOXC-MD 17:15.4 25 5:24.0 (29)
29 Mark Ciritella 13 Ramsey Farm Team-DE 17:15.9 26 5:22.8 (25)
30 Michael Jushchuk 12 Rock Haven XC-NC 17:15.9 27 5:26.4 (41)
31 Daniel Pinard 13 UNA-VA-SALEM-PINARD 17:16.0 5:21.6 (24)
32 Noah Long 14 Hidden Valley TC-VA 17:17.4 28 5:25.2 (35)
33 John Thompson 12 NOVA AC-VA 17:18.1 29 5:25.8 (38)
34 Jordan Hand 14 Snellville XC Club-GA 17:20.0 30 5:30.0 (57)
35 Ryan Shannon 14 North Lincoln XC Club-NC 17:20.1 31 5:21.0 (20)
36 Alex Hadley 14 Heights Club-MD 17:20.4 32 5:25.8 (37)
37 Edwin Lu 12 Blacksburg XC Club-VA 17:21.8 33 5:41.4 (104)
38 Ryan Hughes 13 Ramsey Farm Team-DE 17:22.2 34 5:19.8 (18)
39 Marvin Zhang 12 Bethesda XC-MD 17:22.7 35 5:24.6 (34)
40 Ben Ramirez 15 Stafford XC Club-VA 17:23.5 5:28.2 (49)
41 Nathanial Reese 13 Bethesda XC-MD 17:24.2 36 5:25.8 (39)
42 German Perez 12 North Lincoln XC Club-NC 17:25.0 37 5:16.2 (11)
43 Andrew Witcher 12 Rock Haven XC-NC 17:26.8 38 5:16.8 (13)
44 Kendon Corbett 13 MavRunners-NC 17:27.2 39 5:28.8 (54)
45 Garrett Adams 14 Snellville XC Club-GA 17:29.1 40 5:32.4 (65)
46 Scott Berryman 13 Woodsboro RC-MD 17:29.2 41 5:42.0 (106)
47 Ethan Reuse 12 UNA-VA-MIDLOTHIAN-REUSE 17:29.7 5:22.8 (26)
48 Nick Wilson 14 Blacksburg XC Club-VA 17:29.8 42 5:50.4 (152)
49 Alex Roederer 15 UNA-MD-BETHESDA-ROEDERER 17:30.4 5:36.6 (85)
50 Doug Hartley 13 Hidden Valley TC-VA 17:30.7 43 5:36.6 (83)
51 Thomas Delacour 12 UNA-MD-BETHESDA-DELACOUR 17:32.0 5:37.2 (86)
52 Louis Levine 14 Frederick XC Club-MD 17:32.4 44 5:37.8 (89)
53 Drew Smith 13 Good Counsel XC Club-MD 17:32.8 45 5:23.4 (28)
54 Corey Colberg 14 Western Cary TC-NC 17:33.2 46 5:31.8 (64)
55 Dominic Whyte 15 Blacksburg XC Club-VA 17:33.8 47 5:48.0 (145)
56 Andrew Hayden 12 NOVA AC-VA 17:33.9 48 5:27.6 (47)
57 Jonathan Ryder 12 Patriot RC-MD 17:34.7 49 5:46.2 (127)
58 David Kwiatkowski 15 Albemarle 5 Guys and Girl 17:35.5 50 5:31.8 (63)
59 Joey Garrett 16 Wilmington XC-B 17:35.6 51 5:27.0 (44)
60 Victor Morales 12 Woodsboro RC-MD 17:36.7 52 5:24.6 (32)
61 Bradley Shawen 14 QOXC-MD 17:37.3 53 5:27.0 (45)
62 Jon Karczmarek 13 Frederick XC Club-MD 17:37.4 54 5:38.4 (91)
63 Jimmy Paul 12 St. Xavier XC Club-KY 17:37.6 55 5:46.2 (130)
64 Zach Nerenberg 13 Loyola Blakefield XC Club 17:38.0 5:28.2 (48)
65 Flip Bishop 14 Blacksburg XC Club-VA 17:39.0 56 5:42.0 (107)
66 Guilloume Bailey 12 Albemarle 5 Guys and Girl 17:40.1 57 5:34.8 (76)
67 Miles Green 14 Norcross PHD RC-GA 17:40.3 5:18.0 (15)
68 Philip Allen 12 Heights Club-MD 17:40.6 58 5:30.0 (56)
69 Eli Harding 14 Hidden Valley TC-VA 17:40.8 59 5:39.6 (98)
70 David Bloch Una-Md-Cabin 17:40.9
71 Dan Foley 14 Ramsey Farm Team-DE 17:41.1 60 5:39.6 (96)
72 Jake Brooks 14 Albemarle 5 Guys and Girl 17:41.6 61 5:33.0 (67)
73 Jordan Kokoska 15 UNA-NC-APEX-DAUM 17:42.5 5:25.8 (40)
74 Tarik Dennie 13 Snellville XC Club-GA 17:44.7 62 5:36.0 (79)
75 Kevin Pulliam 14 DC XC Club-DC 17:45.3 63 5:45.6 (126)
76 Nathaniel Rogers 12 Good Counsel XC Club-MD 17:46.6 64 5:21.6 (22)
77 Eliseo Magallon 12 Snellville XC Club-GA 17:47.6 65 5:33.6 (69)
78 Alec Lane 13 MavRunners-NC 17:48.6 66 5:15.0 (7)
79 Dominic Collins 12 Ashley Ridge HS-SC 17:48.9 67 5:18.0 (16)
80 Howard Daniels 14 Wilmington XC-B 17:49.3 68 5:29.4 (55)
81 Logan Staley 14 Frederick XC Club-MD 17:50.4 69 5:40.8 (101)
82 Christopher Martin 13 Woodsboro RC-MD 17:50.8 70 5:43.8 (117)
83 James Jushchuk 14 Rock Haven XC-NC 17:51.4 71 5:31.2 (61)
84 Carter Pennington 13 MavRunners-NC 17:51.9 72 5:36.6 (84)
85 Jesse Dellea 12 Rock Haven XC-NC 17:51.9 73 5:26.4 (42)
86 Sam Olshansky 14 St. Xavier XC Club-KY 17:52.8 74 5:46.8 (132)
87 Justin Cerrito 13 Patriot RC-MD 17:52.9 75 5:45.0 (122)
88 Henry Paul 14 Wilmington XC-B 17:53.2 76 5:34.8 (75)
89 Ryan Galligan 14 Frederick XC Club-MD 17:53.6 77 5:40.2 (100)
90 Colin Fleming 13 Patriot RC-MD 17:53.9 78 5:45.6 (125)
91 McKinley Gray 14 UNA-NC-NEW_BERN-GRAY 17:54.6 5:23.4 (27)
92 Zach Coffaman 12 Albemarle 5 Guys and Girl 17:54.7 79 5:35.4 (77)
93 Marcelo Jauregui-Volpe 14 UNA-VA-MCL-JAUREGUI-VOLPE 17:55.1 5:28.8 (53)
94 Lucas Liriano 12 Woodsboro RC-MD 17:59.0 80 5:42.6 (109)
95 Tyler Baldo 14 Ramsey Farm-B 17:59.1 81 5:45.6 (123)
96 James Herrick 12 Heights Club-MD 17:59.3 82 5:34.2 (73)
97 Dane Boegner 14 NOVA AC-VA 17:59.8 83 5:33.6 (70)
98 Alex Czujko 13 Good Counsel XC Club-MD 18:00.8 84 5:28.2 (50)
99 Nicholas Johnson 15 Frederick XC Club-MD 18:00.9 85 5:50.4 (151)
100 Sam Gillespie 13 Albemarle 5 Guys and Girl 18:01.0 86 5:34.2 (72)
101 Daniel Sack UNA-MD-BETHESDA-SACK 18:01.9 5:50.4 (154)
102 Wesley O'Connor 14 Patriot RC-MD 18:02.1 88 5:46.2 (131)
102 Dylan Stinner 14 Good Counsel XC Club-MD 18:02.1 87 5:42.6 (110)
104 Justin Mauersberg 12 Patriot RC-MD 18:02.8 89 5:46.2 (129)
105 Ryan Hopkins 14 Moose Cru-FL 18:03.1 5:27.0 (46)
106 Matthew Brune 13 Ramsey Farm-B 18:04.0 90 5:45.0 (121)
107 Alex Don 13 DC XC Club-DC 18:04.8 91 5:49.2 (149)
108 Connor Veith 14 Snellville XC Club-GA 18:04.9 92 5:39.0 (92)
109 Enrique Alonzo 13 Good Counsel XC Club-MD 18:05.7 93 5:42.0 (108)
110 Mitch Clements 13 NOVA AC-VA 18:05.8 94 5:34.2 (71)
111 Michael Jarosz 15 DC XC Club-DC 18:06.5 95 5:47.4 (142)
112 Zach Durand 14 MavRunners-NC 18:07.1 96 5:38.4 (90)
113 Troy Shuman 14 Frederick County RC-MD 18:07.4 5:47.4 (140)
114 Timmy Hall 13 K-Town Runners-NC 18:10.6 97 5:40.2 (99)
115 Phillip Bale 14 Ramsey Farm-B 18:11.3 98 5:39.0 (93)
116 Alex Levine 14 Albemarle 5 Guys and Girl 18:11.9 99 5:41.4 (103)
117 Chris Martin 13 Oak Ridge RC 18:12.4 100 5:39.0 (94)
118 Merrick Blow 14 Ramsey Farm Team-DE 18:13.2 101 5:48.6 (146)
119 Tom Pullano 13 DC XC Club-DC 18:13.8 102 5:46.8 (136)
120 Luke Bader 12 Ramsey Farm Team-DE 18:16.4 103 5:47.4 (138)
121 Baxter Wingfield 13 Hidden Valley TC-VA 18:19.9 104 5:39.6 (95)
122 Eric Villeneuve 12 Frederick County RC-MD 18:21.1 5:47.4 (139)
123 Brian Palmer 13 UNA-FL-MIAMI-PALMER 18:21.8 5:36.6 (81)
124 Walker Myers 12 Ashley Ridge HS-SC 18:22.2 105 5:43.2 (113)
125 Hugo Ballon 14 NOVA AC-VA 18:23.3 106 5:43.8 (116)
126 Andy (Inferni) Fleischer 13 QOXC-MD 18:23.7 107 5:35.4 (78)
127 David Sidibe 12 Bethesda XC-MD 18:25.3 108 5:32.4 (66)
128 Hank Secrist 14 Blacksburg XC-B 18:26.1 109 5:51.0 (156)
129 Chris Delguercio 15 Norcross PHD RC-GA 18:26.4 5:46.8 (133)
130 Jason Fisher 12 Wilmington XC-B 18:27.9 110 5:51.6 (157)
131 Peter Renai 14 Ramsey Farm-C 18:28.9 111 5:42.6 (111)
132 Parker Place 14 Moose Cru-FL 18:29.8 5:37.2 (88)
133 Isaac Rubin 13 UNA-MD-BETHESDA-RUBIN 18:30.1 5:50.4 (153)
134 Austin Lesch 14 UNA-MD-BETHESDA-LESCH 18:32.4 5:44.4 (119)
135 Sachith Gullapalli 13 Hidden Valley TC-VA 18:32.8 112 5:45.0 (120)
136 Max Chandler 13 K-Town Runners-NC 18:33.2 113 5:52.2 (160)
137 Zachary Shea 14 UNA-NC-ROCKY_MOUNT-SHEA 18:33.2 5:46.8 (137)
138 Joshua Oldham 12 Wilmington XC-B 18:33.3 114 5:51.0 (155)
139 Nick Benenati 13 Snellville XC-B 18:36.0 6:03.6 (189)
140 Ted MacCabe 14 Western Cary TC-NC 18:36.6 115 5:47.4 (144)
141 Austin Gusmerrotti 13 Norcross PHD RC-GA 18:37.4 5:46.2 (128)
142 Christian Guidash 12 Ramsey Farm-B 18:37.8 116 5:46.8 (134)
143 Stefan Weston 13 DCXC-B 18:39.8 117 5:54.6 (169)
144 Brien Gleason 13 Ramsey Farm-B 18:40.4 118 5:56.4 (174)
145 Jeremy Lewis 12 Frederick County RC-MD 18:41.4 5:47.4 (143)
146 marcos garcia 14 UNA-FL-MIAMI-GARCIA 18:41.8 5:40.8 (102)
147 Ben Young 13 Oak Ridge RC 18:42.4 119 5:58.8 (181)
148 Parker Manning 14 Western Cary TC-NC 18:43.6 120 5:43.8 (115)
149 Thomas McPhaul 14 Walt Whitman XC Club-MD 18:44.0 5:48.6 (147)
150 Alex Wells 13 Blacksburg XC Club-VA 18:45.9 121 5:52.8 (162)
151 Steve Taylor 12 Loyola Blakefield XC Club 18:46.0 5:37.2 (87)
152 Steven Chevrier 15 Norcross PHD RC-GA 18:46.0 5:48.6 (148)
153 Thomas Fergus 12 DCXC-B 18:50.3 122 5:52.2 (159)
154 Josh Mosteller 13 North Lincoln XC Club-NC 18:52.3 123 5:42.6 (112)
155 A.J. Meadows 15 K-Town Runners-NC 18:52.8 124 6:00.0 (184)
156 Daniel Lulli 13 Heights Club-MD 18:52.9 125 5:36.6 (82)
157 Luke Soltero 12 Heights Club-MD 18:53.4 126 5:52.2 (158)
158 Justin Golba 14 MuDRunners RC-MD 18:54.5 5:52.8 (161)
159 Campbell Toensing 15 Wilmington XC-C 18:54.9 127 6:01.8 (187)
160 McGee Quinn 13 Ramsey Farm-C 18:55.3 128 5:54.6 (168)
161 Peyton Keen 14 Wilmington XC-C 18:56.1 129 5:58.8 (180)
162 Ben Chase 12 Moose Cru-FL 18:57.7 5:43.8 (114)
163 Matthew Connor 15 Blacksburg XC-B 18:58.9 130 5:54.6 (167)
164 Derrick Merwin 13 Frederick XC Club-MD 18:59.1 131 5:55.8 (172)
165 Will Wimbish 15 DCXC-B 18:59.9 132 5:59.4 (182)
166 Colm Gallagher 14 NOVA AC-VA 19:00.4 133 9:13.8 (81)
167 Peter Sikorsky 15 DCXC-B 19:01.1 134 5:54.0 (166)
168 Coleman Sperando 13 Wickham Road Runners-FL 19:01.1 5:33.0 (68)
169 Taylor Slade 13 Western Cary TC-NC 19:02.5 135 5:57.6 (175)
170 Tommy Faigle 13 Blacksburg XC-B 19:03.4 136 6:07.8 (193)
171 Rhett Anderson 14 Wilmington XC-B 19:06.7 137 5:55.2 (170)
172 Matt Jeanneret 12 Frederick XC Club-MD 19:06.9 5:57.6 (176)
173 Peyton Gupton 15 Oak Ridge RC 19:10.4 138 5:52.8 (163)
174 Matt Carson 14 MavRunners-NC 19:11.4 139 5:45.6 (124)
175 Matt McQuillen 12 DC XC Club-DC 19:11.8 140 5:55.8 (171)
176 Patrick Simons 12 Woodsboro RC-MD 19:13.3 141 5:54.0 (165)
177 Brendan Warner 13 Good Counsel XC Club-MD 19:13.5 142 6:00.0 (185)
178 Steven Brennen 14 Snellville XC-B 19:13.8 6:08.4 (195)
179 Thomas Ryba 13 UNA-MD-BETHESDA-RYBA 19:14.1 5:47.4 (141)
180 Dan Russell 13 DC XC Club-DC 19:14.9 143 6:16.8 (209)
181 Johnny Hodge 13 K-Town Runners-NC 19:16.2 144 5:57.6 (177)
182 Joshua Engle 13 Woodsboro RC-MD 19:17.2 145 5:50.4 (150)
183 Malik Maddox 15 Wilmington XC-B 19:18.1 146 6:09.0 (197)
184 Max Guitan 12 DCXC-B 19:20.9 147 5:56.4 (173)
185 Patrick Marenco 13 Ramsey Farm-C 19:21.7 148 6:06.6 (192)
186 Jacob Madalon 13 St. Xavier XC Club-KY 19:22.6 149 6:01.8 (186)
187 Roy Fulcher 13 Oak Ridge RC 19:27.3 150 5:53.4 (164)
188 Chris Hexter 14 Frederick XC Club-MD 19:31.2 6:03.6 (188)
189 Michael Escanilla 12 MuDRunners RC-MD 19:35.2 6:09.6 (199)
190 Brian Callinan 14 MavRunners-NC 19:35.6 151 5:39.6 (97)
191 Nick Paoli 12 Ramsey Farm-C 19:41.9 152 6:22.8 (212)
192 Benjamin Smith 13 UNA-NC-HILLSBOROUGH-SMITH 19:45.7 5:58.2 (179)
193 Rob Ray 15 UNA-GA-PERRY-RAY 19:46.0 5:57.6 (178)
194 Jake Veilleux 14 Western Cary TC-NC 19:52.3 153 6:16.8 (208)
195 Alex Bocci 14 Patriot RC-MD 19:55.5 154 6:14.4 (206)
196 Matt Stout 14 Snellville XC-B 19:56.6 6:22.2 (211)
197 Daniel Quinn 13 Blacksburg XC-B 19:57.4 155 6:25.8 (217)
198 Richard Mallett 12 Ashley Ridge HS-SC 19:57.6 156 6:05.4 (190)
199 Christopher Klemens 12 Wilmington XC-C 19:58.5 157 6:09.0 (198)
200 Dru Daubon 14 Patriot RC-MD 20:01.9 158 6:12.0 (201)
201 Sean Duffy 14 Loyola Blakefield XC Club 20:09.6 6:00.0 (183)
202 Jeff Knaide 13 Ramsey Farm-C 20:15.6 159 6:13.8 (204)
203 Thomas McGann 13 Frederick XC Club-MD 20:28.1 6:08.4 (194)
204 Alex Mahlandt 14 Frederick XC Club-MD 20:28.5 6:09.0 (196)
205 David Hughes 13 Oak Ridge RC 20:32.0 160 6:12.6 (202)
206 Nick Cruz-Hope 13 UNA-NC-STEM-RUMSEY 20:32.3 6:15.0 (207)
207 Park Lippold 12 UNA-MD-BETHESDA-LIPPOLD 20:32.6 6:13.8 (205)
208 Steve Mince 12 Loyola Bla-B 20:33.4 6:06.6 (191)
209 Ian Barclay 13 Oak Ridge RC 20:33.8 161 6:13.2 (203)
210 Evan Campbell 15 Western Cary-B 20:38.9 6:24.0 (214)
211 Bryan Konate 14 Blacksburg XC-B 20:40.6 162 6:25.2 (216)
212 Jack Hartley 16 Blacksburg XC-B 20:46.0 163 6:25.2 (215)
213 Frankie Cipollone 12 Heights Club-MD 20:47.5 164 6:21.6 (210)
214 Sam Teller 13 Blacksburg XC-B 21:01.7 165 6:29.4 (219)
215 Judson Conrad 12 Western Cary-B 21:01.8 6:31.2 (220)
216 Michael Bruno 14 Ashley Ridge HS-SC 21:07.7 166 6:10.2 (200)
217 David Cottrell 14 MavRunners-B 21:12.2 5:46.8 (135)
218 John Rowan 12 Patriot RC-B 21:13.4 6:35.4 (222)
219 Morgan Meneker 13 MavRunners-B 21:22.9 6:23.4 (213)
220 Matt Agius 15 Western Cary-B 21:28.7 6:37.8 (225)
221 Forster Amatori 14 Western Cary-B 21:31.4 6:31.8 (221)
222 Alex Weisel 15 Snellville XC-B 21:38.4 6:35.4 (223)
223 Brandon Turske 15 Ashley Ridge HS-SC 21:42.0 167 6:28.8 (218)
224 Alex Hopper 14 Hardin Valley-B 23:25.5 6:37.2 (224)
225 Ryan Wolfe 14 Wilmington XC-C 24:34.5 168 6:58.2 (227)
226 Ian Edstrom 14 Wilmington XC-C 24:44.7 169 6:48.0 (226)
Boy's 5000 Meter Run Open Team Scores
Place Team Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7
1 QOXC-MD 104 1 5 20 25 53 (107)
2 Ramsey Farm Team-DE 150 7 23 26 34 60 (101) (103)
3 Hidden Valley TC-VA 151 10 11 28 43 59 (104) (112)
4 Snellville XC Club-GA 152 6 14 30 40 62 (65) (92)
5 Rock Haven XC-NC 161 3 22 27 38 71 (73)
6 North Lincoln XC Club-NC 213 9 13 31 37 123
7 Bethesda XC-MD 217 17 21 35 36 108
8 Frederick XC Club-MD 256 12 44 54 69 77 (85) (131)
9 NOVA AC-VA 256 2 29 48 83 94 (106) (133)
10 Woodsboro RC-MD 267 24 41 52 70 80 (141) (145)
11 Blacksburg XC Club-VA 299 33 42 47 56 121
12 Heights Club-MD 301 4 32 58 82 125 (126) (164)
13 St. Xavier XC Club-KY 302 8 16 55 74 149
14 Albemarle 5 Guys and Girl 333 50 57 61 79 86 (99)
15 Good Counsel XC Club-MD 373 45 64 84 87 93 (142)
16 Patriot RC-MD 379 49 75 78 88 89 (154) (158)
17 Ramsey Farm-B 404 19 81 90 98 116 (118)
18 MavRunners-NC 412 39 66 72 96 139 (151)
19 Wilmington XC-B 419 51 68 76 110 114 (137) (146)
20 Western Cary TC-NC 431 15 46 115 120 135 (153)
21 DC XC Club-DC 491 63 91 95 102 140 (143)
22 K-Town Runners-NC 496 18 97 113 124 144
23 DCXC-B 652 117 122 132 134 147
24 Ashley Ridge HS-SC 661 67 105 156 166 167
25 Oak Ridge RC 667 100 119 138 150 160 (161)
26 Blacksburg XC-B 692 109 130 136 155 162 (163) (165)
27 Ramsey Farm-C 698 111 128 148 152 159
28 Wilmington XC-C 750 127 129 157 168 169
Women 5000 Meter Run Community Race
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Women
1 Foley, Caroline Delaware Run 18:37.1
2 King, Lexi Marvin Ridge Hs-Nc 19:02.3
3 Caldwell, Hannah Una-Tn-Brent 20:01.9
4 Brown, Kaitlyn Marvin Ridge Hs-Nc 20:41.5
5 Hennessey, Kylie Marvin Ridge Hs-Nc 20:47.7
6 Caldwell, Reilly Una-Md-Middl 21:43.7
7 Fitzgerald, Nancy 46 Unattached 22:46.0
8 Ogilvie, Jade Una-Nc-Durha 23:01.9
9 Colberg, Nicole 12 Unattached 23:36.7
10 Hennessey, Brynn Mav Runners 24:03.1
11 Carson, Emily Marvin Ridge Hs-Nc 24:10.5
12 Hall, Patricia 42 Unattached 24:24.1
13 Stradling, Sydney Broughton XC 24:45.9
14 Laatsch, Stacy MavRunners Club 24:46.8
15 Van Gurp, Katie Marvin Ridge Hs-Nc 25:17.3
16 Leuba, Kate Una-Dc-Washi 25:31.8
17 Starr, Sarah Unattached 25:41.3
18 Callinan, Renee Una-Nc-Waxha 26:59.6
19 Caldwell, Campbell Una-Md-Middl 27:27.2
20 male, julie Una-Nc-Waxhaw-Male 27:34.7
21 Corbett, Bailey Unattached 28:00.3
22 Daubon, Michelle Una-Md-Owing 28:20.9
23 Lauman, Bonnie Unattached 28:45.1
24 Durand, Hannah 14 Unattached 28:45.4
25 Hennessey, Elise Mav Runners 29:08.1
26 Van Gurp, Anna Marvin ridge 32:31.0
27 Van Furp, Amy Unattached 32:48.7
28 McLaughlin, Linda Unattached 36:08.2
Men 5000 Meter Community Race
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Men
1 Dickshinski, David Una-Md-Waldo 16:01.4
2 Hush, Sam Una-Va-Midlo 16:07.3
3 Bear, Brandon 24 Unattached 16:37.4
4 Wright, Andres Unattached 16:42.6
5 Hefner, Scott Una-Nc-Cary-Hefner 16:58.2
6 Chase, Whitner 19 Unattached 17:09.3
7 Muller, Karsten Una-Nc-Ralei 17:22.4
8 LoSapio, Michael 31 Unattached 17:25.1
9 Carvalho, Tony 43 Unattached 17:29.5
10 Dawson, Josh Patriot RC 18:24.0
11 Jacobson, Paul Potomac RC 18:33.2
12 McKissak, Randal Unattached 18:35.1
13 Kessenich, Wes Una-Nc-Waxha 18:40.7
14 Ausema, John Una-Dc-Washi 18:48.7
15 Wegner, Kevin Unattached 18:58.4
16 Habegger, Roark Marvin Ridge Hs-Nc 18:59.1
17 Wendt, Michael CrossOver Athletics 19:15.1
18 Weinstein, Julien Unattached 19:16.4
19 Habegger, Steve MavRunners 19:24.8
20 Freed, Eric Gov Thomas J 19:32.2
21 Levine, David Una-Md-Frede 19:41.2
22 Mulhern, Daniel Urbana Legacy 19:44.1
23 Rogers, Jason Una-Md-Brand 19:46.9
24 Aris, Ben Una-Md-Port_ 20:08.4
25 Bruce, Edward Una-Va-Yor,T 20:13.7
26 Hennessey, Tim Mav Runners 20:48.3
27 Simmons, Trey Unattached 21:07.1
28 Landis, Brian Una-Nc-Kanna 21:09.2
29 Peters, Mark Una-Tn-Nashv 21:29.7
30 Byrnes, Kevin Unattached 21:40.9
31 Garrett, Nicholas Unattached 21:56.6
32 Garrett, Steve Unattached 21:56.8
33 Caldwell, Alan Una-Md-Middl 22:21.9
34 Lauman, Andy Una-Nc-Waxha 22:39.4
35 Aris, Liam Una-Md-Port_ 22:53.2
36 Cabrera, Michael Unattached 22:58.8
37 Gillespie, James 52 Unattached 23:00.0
38 Leuba, Tom Una-Dc-Washi 23:02.4
39 Corbett, Bailey Unattached 23:07.6
40 Conner, David 44 Unattached 23:14.5
41 Land, Michael Una-Md-Waldorf-Land 23:16.1
42 Merrill, Matthew 33 Unattached 23:30.1
43 Lynch, Colin Una-De-Claym 23:51.3
44 Aris, Brandon Una-Md-Port_ 24:07.3
45 Laatsch, Tim Mavrunners 24:11.0
46 Carson, David MavRunners 24:12.0
47 Hall, Kevin 13 Unattached 24:24.3
48 Colo, Michael Unattached 24:33.5
49 Leuba, John Unattached 25:30.7
50 Jones, Jay Unattached 25:44.7
51 Daubon, Dru Unattached 27:57.8
52 Lawrence, DC 56 Unattached 29:04.3
53 Lawrence, Luke 11 Unattached 29:04.6
54 menaker, peter Una-Nc-Waxha 29:59.4
55 Anyan, Brad Unattached 30:16.0
Like·Comment·Share·E-mail·32496 views
History for NXR Southeast Regional
Show 14 more
|